جامع ترین وکامل ترین فروشگاه تخصصی برق و اتوماسیون صنعتی

block
دوستان عزیز دامین اصلی  برق قدرت طرح 18 ماه  http://bargh123.ir

توجه کنید تمام دانلود ها   بصورت لینک مستقیم هست با سر عت دانلود  بالا


 اگه جای مشکلی داشتید به ما بگید  منتظر تونیم پشتیبانی از طریق


تلگرام https://telegram.me/bazger در خدمت کاربران هستیمکانال تلگرامی ما جهت عضویت      https://telegram.me/bargh18


آدرس فروشگاه =http://bargh123.shopfa.com

پک آموزش عایق الکتریکی
در این نرم افزار با عناوین زیر آشنا می شوید:
 
1- مقدمه
2- آشنایی با مواد عایقی و مشخصات فنی آن‌ها

2-1- رفتار عایق تحت ولتاژ اعمالی

2-2- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های جامد

2-3- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های مایع

2-4- آشنایی با خواص و مشخصات فنی عایق‌های گازی

3- عوامل مؤثر بر عملكرد و طول عمر عایق‌ها

4- تست عایق‌های الكتریكی

4-1-تست مقاومت عایقی: 
4-2-تست اندیس پولاریزاسیون PI
4-3-تست دی الكتریك روغن
4-4- تست تحمل ولتاژ اعمالی HiPot

5-آشنایی با تجهیزات تست عایق‌های الكتریكی

5-1- دستگاه مگر
5-2- دستگاه تست Hipot

5-3- دستگاه تست دی‌الكتریك روغن

5-4- حفاظت دربرابر عناصر خارجی

5-5- رعایت نكات ایمنی هنگام آزمایشات

به طور كلی در سیستم‌های الكتریكی، مواد مختلف را می توان به دو دسته مجزا تقسیم كرد: مواد رسانا یا هادی و مواد عایق. مواد رسانا موادی هستند كه قابلیت هدایت خوبی دارند و جریان برق را به طرفی كه می‌خواهیم هدایت می‌كنند. مواد عایق قابلیت هدایت الكتریسیته آن‌ها ضعیف است و با استفاده از آن‌ها جریان را از طرفی كه نمی‌خواهیم هدایت شود، باز می‌داریم.
 
 
در حالت ایده‌ال، ماده عایق ماده‌ای است كه اجازه عبور هیچ‌گونه جریانی را از خود نمی‌دهد. اما در عمل هیچ عایقی ایده‌ال نیست و از این رو همواره مقداری جریان از عایق عبور می‌كند هرچند میزان این جریان بسیار اندك است. جریان عبوری از عایق را می‌توان به مؤلفه‌های مختلف تقسیم كرد که عبارتند از: جریان شارژ خازنی، جریان پلاریزاسیون یا جذبی، جریان نشتی سطحی، جریان نشتی داخلی یا عمقی.
 
مواد عایق را از لحاظ شكل ظاهری می توان به سه دسته عایق‌های جامد، مایع و گاز تقسیم كرد. اكثر مواد عایقی كه در سیستم‌های الكتریكی مورد استفاده قرار می‌گیرند، از نوع عایق‌های جامد هستند. از عایق‌های جامد می‌توان PVC را نام برد كه در ساختمان كابل‌های فشارقوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مهم‌ترین خواص الكتریكی عایق های جامد عبارتند از: ولتاژ شكست، ضریب تلفات عایقی، اندیس پلاریزاسیون، مقاومت مخصوص عایق و غیره.

روغن در ترانس و كلیدهای فشار قوی نمونه‌ای از عایق مایع است. آن‌چه كه در عایق‌های مایع باعث هدایت اندك جریان الكتریسیته می‌شود وجود یون‌های مثبت و منفی در داخل عایق است.
 
از معروف‌ترین عایق‌های گازی شكل، می‌توان گاز SF6 را نام برد كه در ساختمان كلیدهای فشار قوی به كار برده می‌شود. ضمن این‌كه هوا نیز یك عایق گازی شكل است. 

برخی از عوامل مؤثر بر عملكرد و طول عمر عایق‌ها عبارتند از: فشارهای الكتریكی، آسیب‌های مكانیكی، مواد شیمیایی، دما، رطوبت، فشار.

برای تعیین صحت عمل‌كرد عایق‌ها، معمولا تست‌هایی در نظر گرفته می شود كه با استفاده از آن‌ها و اندازه‌گیری مشخصات عایق، می‌توان به صحت عملكرد عایق پی برد. این تست‌ها را معمولا به طور دوره‌ای بر روی عایق‌ها انجام می‌دهند. در بروشورها و كاتالوگ‌های دستگاه‌های تست عایقی، معمولا مشخصه‌ای تحت عنوان IP برای دستگاه ذكر شده است كه بیانگر اطلاعاتی ضروری برای اپراتور می‌باشد. از روی شماره IP، اپراتور تشخیص می دهد كه آیا یك دستگاه تست برای شرایط محیطی و نوع كاربرد مدنظر وی مناسب می‌باشد یا خیر.

در این نرم فزار به بیان تست های مرتبط با عایق های الکتریکی و همچنین دستگاه های تست عایق ها پرداخته می شود. از مهمترین این تست ها عبارتند از تست اندیس پلاریزاسیون، تست مقاومت عایقی، تست دی الکتریک روغن و تست HiPot .
 
تست مقاومت عایقی به منظور اندازه‌گیری مقاومت الكتریكی عایق صورت می‌گیرد. دستگاه تست عایق ساخت كارخانجات Megger انگلستان دستگاهی قابل حمل است كه بصورت آنالوگ و دیجیتال وجود دارد و می تواند مقاومت عایق را بصورت مستقیم به اهم، مگا اهم، گیگا اهم و یا ترااهم بدون درنظرگرفتن ولتاژ تست انتخابی، قرائت كند. عایق خوب معمولاً مقاومتی درحد مگا اهم و یا محدوده های بالاتر دارد.
 
تست اندیس پلاریزاسیون، ساده‌ترین تست مقاومت برحسب زمان برای عایق‌ها است كه بر اساس فرآیند جذب یا پلاریزاسیون در داخل عایق پایه‌گذاری شده است.
یكی ازمهمترین مشخصات یك روغن خوب، بالا بودن قدرت دی‌الكتریك آن است. لذا تست دی الکتریک روغن برای آن ضروری است. در دستگاه تست دی‌الكتریك روغن، محفظه‌ای وجود دارد كه روغن مورد آزمایش را درون آن قرار می‌دهند.
 
تست HiPot و یا تست فشارقوی، در واقع یك روش اندازه‌گیری نیست بلكه پروسه‌ای است كه مقاوم بودن عایق در برابر ولتاژ بالا را مشخص می کند. دستگاه تست Hipot جهت اعمال ولتاژ بالا به یك عایق و اندازه‌گیری میزان جریان عبوری از آن ساخته شده است.
جهت خرید پک  کلیک کنید
 
 توضیحات پک آموزش عایق الکتریکی

دانلود جزوات مهندسی برق

block

پک های آموزش برق واتوماسیون صنعتی      کلیک کنید


مجموعه کامل از جزوات مهندسی برق  جهت دانلود    کلیک کنید


با عضویت در خبرنامه ما همیشه بروز باشید.

بعد از مشترک شدن ، برای شما ایمیلی ارسال خواهد شد که در آن ایمیل یک لینک جهت تایید اشتراک خود می باشد. برای تایید اشتراک خود روی لینک کلیک کنید.

پنل کاربری

نام کاربری :
رمز عبور :
بستن!

عضویت سریع

نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
بستن!